fbpx

Filme

Joi, 26 Septembrie

10:00 -13:00 Master Class sustinut de producatorul Razvan Butaru
Tema: popor, naţiune, patriotism.

14:00 -17:35 Competiţie Secţiunea Documentare Studenţesti

Baricada, regia Daniel Djamo / 15 min
Noua vieti, regia Iulia Matei / 19 min
In umbra castelului, regia Csibi Laszlo / 21 min Andrei Blaier, cu prietenie…, regia Corina Delia Chiriţa / 54 min
Veghe, regia Cristina Haneş / 15 min Harley, regia Catalin Calota / 12 min
The Bridge Club, regia Ana Maria Vijdea si Cristina Haneş / 19 min Connection Lost, regia Manuela Borza si Paula Onet / 10 min
Connection Lost, regia Manuela Borza si Paula Oneţ / 10 min
Carpe Noctem, regia Constantin Radu Vasile /14 min
dupa FEL si CHIP, regia Paula Oneţ / 22 min

18:00 Vorbitor, regia Radu Muntean şi Alexandru Baciu / 62 min (Masa rotunda cu membrii echipei)
20:30 Turn Off the Lights, regia Ivana Mladenovic / 77 min (Masa rotunda cu membrii echipei)

Vineri, 27 Septembrie

10:00 -13:00 Master Class susţinut de profesorul Francisc Mraz
Tema: estetica in filmul documentar

13:30 -19:30 Competiţie Secţiunea Documentare

Speranţe la vanzare, regia Cecilia Felmeri / 52 min
Hi, I’m Mormon!, regia Marius Mitrofan si Iosif Prodan / 45 min Doi dintre noi – teatru vérité, regia Ruxandra Ţuchel / 48 min
Memoria Vie a Profesorilor Universitari din Cluj-Napoca, Victime ale Sistemului Concentrationar Stalinist, in Marturii de Istorie Orala, regia Silvia Pintea /58 min
Delta Dunarii – paradisul aproape pierdut, regia Ioana Dorobanţu si Dan Raţiu / 77 min
Pacatoasa Teodora, regia Anca Hirte

20:00 Aici… adica acolo, regia Laura Capatana Juller / 75 min (Masa rotunda cu membrii echipei)

Sambata, 28 Septembrie

10 -12:30 Master Class sustinut de regizorul Thomas Ciulei
Tema: documentarul de autor

13:00 -20:00 Competiţie Secţiunea Documentare

Draco – chipurile de piatra, regia Octavian Repede / 44 min
CNDB Ocupat: Documentar, regia Emi Vasiliu / 40 min
Stremt 89, regia Anda Puşcaş si Dragoş Dulea / 13 min
Dibacia de a trai in Bucureşti, regia Eugen Ciocan / 19 min
Exista ganduri, regia Carmen Tofeni / 22 min
Benjamin Fondane – Iaşi, Paris, Auschwitz, regia Andreea Ştiliuc / 26 min
Cultura dupa gratii, regia Roxana Chiriţa / 28 min
Calatoria lui Sergiu Al George, regia Alexandru Munteanu / 26 min
SARMAna de pe Prut, regia Leontina Vatamanu / 45 min
The Puppeteer, regia Catalina Balan / 17 min
Secuii Noştri, regia Gabriel Geamanu / 48 min
Exploratorul, regia Titus Muntean si Xantus Gabor / 70 min

20:30 “8 Martie”, regia Alexandru Belc / 60 min (Masa rotunda cu membrii echipei)

Duminica, 29 Septembrie

14:00- 16:00 File de istorie cinematografica, documentare realizate in perioada 1930 -1957 / Proiecţii prezentate de Conf. Dr. Univ. Marian Ţuţui

  • BUCUREŞTII, Kurt Wesse, Paul Calinescu 1936
  • ŢARA MOŢILOR, Paul Calinescu, 1939
  • STRȊNGETI BANI ALBI PENTRU ZILE NEGRE, Jean Georgescu, 1941
  • VITICULTURA, Witold Klimowicz, Paul Calinescu 1942
  • PORŢELANUL ROMANESC, Ion Cosma, 1943
  • NUNTA CIOBANEASCA, Ion Bodan, 1957
  • ZECE ZILE ÎN ROMANIA, Ion Rodan, 1957
  • CASA DE PE STRADA NOASTRA, Mircea Saucan, 1957

 

17:00- 19:00 Gala Docuart / Decernarea premiilor

20:00 Gone Wild, regia Dan Curean / 84 min (Masa rotunda cu membrii echipei)

 

Spot 2012  
Spot video Bucuresti Docuart Fest 2013
Spotul radio al festivalului