Program

Marţi, 27 septembrie

Cinemateca Eforie
19:00 – Gala de deschidere / Premieră “100 de Movile” R.: Max T. Ciorbă

Miercuri, 28 septembrie

Cinemateca Eforie
14:30 – Farid Fairuz versus Mihai Mihalcea R.: Alex Pintică / 10′ / 2016 (S) premieră
15:00 – Perfection Is Forever R.: Mara Trifu / 18′ / 2015 (S) premieră
15:45 – Stories în tea cups R.: Mirona Radu / 12′ / 2015(S) premieră
16:15 – Capoeira, dansul libertăţii R.: Rista Enxhi / 12′ / 2016 (S) premieră
16:45 – În căutarea Lostriței R.: Dan Curean / 48′ / 2014 (Tv)
18:00 – Angela R.: Botond Püsök / 33′ / 2015 (P) premieră
18:45 – Human Places R.: József László, 80′ / 2016 (Variațiuni / NC) premieră
20:15 – Balta Albă R.: Silviu Munteanu, 60′ / 2016 (P)

Cinema Muzeul Ţăranului

15:15 Din viata studentilor R.: M. Weiser, M. Iliesiu / 1952 / 21’ (Arhivar)
15:45 – Mai 1955 R.: Theresa Assan / 1955 / 21’ (Arhivar)
16:15 – Cinema, Mon Amour  R.: Alexandru Belc / 74′ / 2015  (P)
17:45 – Chat with Alice R.: Sandra Isabela Țenț / 20′ / 2015 (S)
18:30 – End of Summer R.: Alina Manolache / 20′ / 2015 (P)
19:10 – Brâncuși la Tg. Jiu R.: Eric  Nussbaum / 10′ / 1966 (despre artă)
Colocviul Brâncuși R.: Paula Segal / 13′ / 1967 (despre artă)
19:40 – În căutarea tatălui pierdut R.: Ionuț Teianu / 60′ /  (P)
20:45 – Visul DADA al unor nopți de vară R.: Ada-Maria Ichim / 52′ / 2016 (TV)

Joi, 29 septembrie

Cinemateca Eforie
11:30 – Master class Dan Curean: Perspective diferite de interpretare a realității în filmul documentar.  Același subiect, mai multe filme!
13:30 – End of Summer R.: Alina Manolache / 20′ / 2015 (P)
14:15 – Se vede tot? Tehnic, nu, stați liniștiți R.: Vera Surățel / 15′ / 2016 (S) premieră
14:50 – Flotant pe strada Ibrăileanu R.: Vasile Arhire / 52′ / 2015 (Tv)
16:15 – Bucureștii R.: Kurt Wesse, Paul Călinescu / 11′ / 1936 (Arhivar)
16:30 – Orele Bucurestiului R.: Witold Klimowicz / 53′ / 1942 (Arhivar)
17:30 – Bucureștii de altă dată R.: Ion Bostan / 21′ / 1958 (Arhivar)
18:00 – Cinema, Mon Amour R.: Alexandru Belc / 74′ / 2015  (P)
19:15 – Dan Perjovschi  Drumul R.: Liviu Varlam / 27′ / 2016 (Variațiuni / NC) premieră
20:15 – Fața ascunsă – documentar interactiv realizat de Cinty Ionescu  (performance live audio-video care propune o explorare audio-vizuală a depresiei, așa cum se vede și se ascunde ea în București, în 2016)
21:00 – În căutarea tatălui pierdut R.: Ionuț Teianu / 60′ / 2016 (P)

Cinema Muzeul Ţăranului
14:30 – Bucureşti – oras infloritor  R Savel Stiopul  / 1955 / 41’ (Arhivar)
15:15 – Imagini din vis R.: Sorin Luca / 78′ / 2016 (P)
17:00 – Balta Albă R.: Silviu Munteanu / 60′ / 2016 (P)
18:30 – Farid Fairuz versus Mihai Mihalcea R.: Alex Pintică / 10′ / 2016 (S) premieră
19:00 – 10:34 to Belgrade R.: Ioana Grigore / 18′ / 2015 (S) premieră
19:45 – Stories în tea cups R.: Mirona Radu / 12′ / 2015 (S) premieră
20:15 – Proiecționistul R.: Norbert Fodor / 26′ / 2016 (P)
21:00 – Ultimul căldărar R.: Cosmin Bumbuț, Elena Stancu / 59′ / 2016 (P) premieră

Vineri, 30 septembrie

Cinemateca Eforie
11:00 – Dezbatere Colectiv: cum se reflectă un astfel de subiect în filmul documentar de televiziune
14:00 – Proiecționistul R.: Norbert Fodor / 26′ / 2016 (P)
14:50 – We Fly Again R.: Alexandru Vlad / 20′ / 2016 (P) premieră
15:30 – Parisul lui Matei R.: Andreea Știliuc / 69′ / 2015 (Tv)
17:00 – Holy Cow R.: Imam Hasanov / 77′ / 2015 (Variațiuni / NC)
18:15 – Sunetele Bucureștiului R.: Mihai Grecea /  89′ / 2016 (P)
20:15 – Imagini din vis R.: Sorin Luca / 78′ / 2016 (P)

Cinema Muzeul Ţăranului
15:30 – Doar o răsuflare R.: Monica Lăzurean-Gorgan / 67′ / 2016 (P)
17:30 – Capoeira, dansul libertăţii R.: Rista Enxhi /  12′ / 2016 (S) premieră
18:00 – Flotant pe strada Ibrăileanu R.: Vasile Arhire / 52′ / 2015 (Tv)
19:15 – Dobre! R.: Iasmina Iabloncic / 25′ / 2016 (S) premieră
20:15 – Lume, ia-mă în brațe, eu vin R.: Violeta Gorgos / 50′ /2015 (Tv)

Sâmbătă, 1 octombrie

Cinemateca Eforie
11:00 – Master class – Cristian Tudor Popescu: Manipularea în filmul documentar contemporan.
13:00 – 10:34 to Belgrade R.: Ioana Grigore / 18′ / 2015 (S) premieră
13:45 – Ultimul căldărar R.: Cosmin Bumbuț şi Elena Stancu / 59′ / 2016 (P) premieră
14:45 – Lume, ia-mă în brațe, eu vin R.: Violeta Gorgos / 50′ /2015 (Tv)
16:00 – Rădăcinile sufletului R.: Florin Andreescu / 42′ / 2016 (Variațiuni / NC)
17:00 – Un film mai puțin vesel, mai mult trist, poetic și sfătos R.: Cornel Mihalache / 90′ / 2016 (NC) premieră
19:00Gala de decernare a premiilor 

Cinema Muzeul Ţăranului
13:15 – Fața ascunsă – documentar interactiv realizat de Cinty Ionescu  (performance live audio-video care propune o explorare audio-vizuală a depresiei, așa cum se vede și se ascunde ea în București, în 2016)
14:30 – Human Places R.: József László / 80′ / 2016 (Variațiuni / NC) premieră
16:15 – We Fly Again R.: Alexandru Vlad / 20′ /2016 (P) premieră
17:00 – Angela R.: Botond Püsök / 33′ / 2015 (P) premieră
17:50 – Se vede tot? Tehnic, nu, stați liniștiți R.: Vera Surățel / 15′ / 2016 (S) premieră
17:30 – Parisul lui Matei R.: Andreea Știliuc / 69′ / 2015 (Tv)
19:15 – Blocul R.: Maria Șalaru / 60′ / 2016 (Variațiuni / NC)

Duminică, 2 octombrie

Cinemateca Eforie
12:30 – Visul DADA al unor nopți de vară R.: Ada-Maria Ichim / 52′ / 2016 (TV)
13:45 – Dobre! R.: Iasmina Iabloncic / 25′ / 2016 (S) premieră
14:15 – Blocul R.: Maria Șalaru / 60′ / 2016 (Variațiuni / NC)
15:40 – Chat with Alice R.: Sandra Isabela Țenț / 20′ / 2015 (S)
16:30Focus Bose Ovidiu Paștina
Peste truda vieții, inima mea e o pasăre de foc cucerind universul, 1978
Pentru prietenul absent, 1979
Arta apărării individuale /20′ / 1980
Mai mulţi vinovaţi şi o victimă, 1983
Oameni care povestesc, 1983
Atelier cu călăuză / 15′ / 1985
Iar ca sentiment… un cristal /  12′ / 1986
Eu trebuia să joc Hamlet / 18′ / 1989
Timișoara Decembrie 1989 / 81′ / 1992
20:15 – Doar o răsuflare R.: Monica Lăzurean-Gorgan / 67′ / 2016 (P)

Cinema Muzeul Ţăranului
12:50 – Holy Cow R.: Imam Hasanov / 77′ (Variațiuni / NC)
14:15 – Dan Perjovschi – Drumul R.: Liviu Varlam, 27′ / 2016 (Variațiuni / NC) premieră
15:10 – În căutarea Lostriței R.: Dan Curean / 48′ / 2014 (Tv)
16:20 – Sunetele Bucureștiului R.: Mihai Grecea / 89′ / 2016 (P)
18:15 – Perfection Is Forever R.: Mara Trifu / 18′ / 2015 (S) premieră
19:00 – Rădăcinile sufletului R.: Florin Andreescu / 42′ / 2016 (Variațiuni / NC)
20:00 – 100 de Movile R.: Max T. Ciorbă / 60’ / 2016 (P)

 

Legendă:
(S) film studențesc
(Tv) film de televiziune
(P) film secțiunea principală
(Variațiuni / NC) film despre oameni și locuri / secțiune necompetițională
(Arhivar) film de arhivă
(despre artă) film al căriu subiect vorbește despre artă